Przejdź do treści

Dlaczego pierwsze krasnale nie miały buziek?

  Dla mnie to oczywiste ale inni wciąż pytają. A skoro pytają – postanowiłam to wreszcie wytłumaczyć. Ale zanim – zorganizowałam na profilu facebookowym zabawę – „spróbujcie sami wymyślić odpowiedź – zobaczymy co z tego wyjdzie”.

  Byłam ciekawa, jaki jest punkt widzenia internetowych znajomych moich krasnoludków. Odpowiedzi przeszły moje najśmielsze oczekiwania: były pełne Magii, ciepła i uśmiechów. Uświadomiłam sobie, że niektóre wyjaśnienia nawet mnie nie przyszły do głowy, a zadaję się z krasnoludkami już dość długo.

  Były takie teorie, dla których punktem wyjścia było Zło na świecie:

  Kamilla: nie mogą patrzeć na zło na świecie-dlatego brak im oczek, brak buzi bowiem pewnie byłaby w lekkim grymasie i smutku. Mateusz: wolą nie widzieć i nie komentować tego co dzieje się w naszym kraju. I na świecie.

  Niektórzy próbowali dopatrzeć się połączenia między światami: ludzkim i krasnoludzkim – na poziomie serca.

  Mateusz: serduszkiem i gestami wyrażają  co czują. Czy im dobrze czy im źle tego dowie się każdy, kto mocno przytuli je do swego serca. Alicja: krasnale mają wielkie serducha i to serduszkami widzą i czują. Magda: …pewna wróżka je zaczarowała. Oczka schowała im do serduszka i sercem patrzeć uczyła ich ta wróżka. Bo oczy widza to, co na zewnątrz, a sercem patrzy się w głąb człowieka.

  Inni tylko dzieciom dawali prawo do poznania wszystkich krasnoludkowych tajemnic i twierdzili, że to rzekomo tylko my dorośli nie widzimy krasnalka w pełnej krasie. {Tu w tym miejscu muszę zaprotestować: krasnoludki przyjaźnią się i rozmawiają ze wszystkimi i każdy może je zobaczyć!!! W razie czego służę odpowiednią dokumentacją i  bibliografią  – dop.red.}

  Patrycja: one mają oczka tylko ukryte pod czapeczką, a ustka pokazują się tylko dzieciom. Justyna: krasnalki to tajemnicze stworki! Nie chcą by cały świat wszystko o nich wiedział! Ale tak sobie myślę, że te buźki dla niektórych są widoczne! Dla tych wyjątkowych i tych z ogromną wyobraźnią . Być może tylko my dorośli ich nie widzimy. Magda: Krasnale widzą więcej niż dzieci, gdy maluch smutny, potrafią pocieszyć, gdy zaś wesoły razem się śmieją i wtedy świat się na lepsze zmienia. ” No ale mamo! ust też nie mają!, więc jak Krasnale z dziećmi rozmawiają?”- One szeptają prosto do uszka, a słowa te płyną z ich dobrego serduszka. Mądre są bardzo, więc doradzają, gdy dzieci jakieś kłopoty mają, przytulą z miłością, gdy smutno komuś, bo taki Krasnal to skarb jest w domu!

  Niektórzy porównywali krasnoludka do dziecka – niemowlaka, któremu, tak jak dziecku dopiero ukształtują się zmysły i potrzebuje czasu na rozwój.

  Iza: Krasnale bez oczu są jak malutkie stworzenia, które jeszcze nie są w pełni przygotowane na świat, który je otacza. Dopiero po jakimś czasie każdy z nich zaczyna widzieć, bawić się i kształtować swój charakter. Wtedy widać, który jest wesoły, energiczny, a który woli chować się przed światem. Gdy już będziemy wiedzieć jaki charakter ma nasz krasnal możemy mu stworzyć buźkę i oczka. Bożena: Krasnoludek, gdy jest młody, Wcale nie ma jeszcze brody, Żadnych ważnych spraw nie miewa, Tylko bawi się i śpiewa. Może one są jeszcze bardzo malutkie dlatego nie mają oczu noska buzi  i brody.

  Wreszcie było coraz bliżej do moich argumentów. Było już całkiem blisko, kiedy w wypowiedziach zaczęło pojawiać się słowo Wyobraźnia.

   Sandra: Nie mają, ponieważ patrząc na takiego krasnalka budzi się nasza wyobraźnia i każdy z nas widząc go może sam wyobrazić sobie jego twarz i minę w danej chwili. Bo przecież nikt z nas nie ma ciągle tego samego wyrazu twarzy. Karolina: Krasnoludki nie mają oczek, ani minek by każdy mógł stworzyć swoją – w wyobraźni -zgodnie ze swoim nastrojem. Małgorzata: Ja myślę, że one mają tylko nie każdy to potrafi zauważyć. Przede wszystkim działają na wyobraźnię. Jeśli ma się takiego krasnala i siedzi on sobie na półce to czuje się jego wzrok i obecność. I dobre słowo też da się usłyszeć. Wszystko zależy od naszego spojrzenia na krasnala, czy traktujemy go jak “cichego” przyjaciela? …

  Kilka wypowiedzi trafiło niemalże w samo sedno:

  Marippie: z krasnalkami może być tak, że jak już jakiegoś przygarniemy pod swój dach, poznamy go bliżej, to wtedy sami możemy dać mu oczy i buzie, takie, które najlepiej wyrażą jego osobowość. Martyna:  a może dlatego żeby dzieci same narysowały oczka i buźki takie jakie by same chciały, albo uśmiechnięte albo smutne, w zależności od humoru dzieci:)) Asia: bo każdy ma minkę taką jak jego opiekun , raz wesołą a raz smutną. Justyna: by każdy mógł mu narysować minkę jaką chcę tak by krasnal w pełni sprostał jego wymaganiom. Katarzyna: Każdy krasnalek utożsamia się z właścicielem i przejmuje jego mimikę i uczucia.

   W tradycji białoruskiej istnieją lalki, tak zwane Żadanice (od„żadanie” – co oznacza po białorusku życzenie), które spełniają życzenia oraz przynoszą pomyślność. Własnoręcznie robionym lalkom można przekazać swoją intencję. Te lalki wykonuje się je bez użycia igły, nitki i nożyczek, ze starych skrawków materiałów bo według wierzeń inaczej nie zadziałają. Lalki te nie mogą mieć rysów twarzy, bo gdyby ją miały – mogły by uzyskać własną tożsamość i zając się spełnianiem własnych życzeń, a nie obdarowanego. Wręczane były na różne okazje: po raz pierwszy na narodziny dziecka, urodziny, ślub, itp. Żadanica pochodzi z kraju, gdzie wciąż żywe są dawne magiczne obrzędy, a ludzie żyją za pan brat z duchami i czarami. Dlatego tak doskonale współgrają z moim krasnoludkowym światem. Krasnoludki co prawda szyte są ręcznie i maszynowo, ale także nie posiadają rysów twarzy. Po pierwsze aby podobnie jak żadanice spełniać tylko i wyłącznie życzenia nowego właściciela, materializować jego pragnienia ale także aby rozbudzać jego wyobraźnię obdarowanego. Nie wiem czy podoba Wam się taka wersja?:)

  Poza tym,( jak słusznie zauważyła Daria), bezbuźkowe krasnale stają się moim znakiem rozpoznawczym – stąd wiadomo od kogo są i na tle wszechobecnych Tild zachowują trochę indywidualności.

  Na zdjęciu moje krasnalki – widzicie ich buzie dlatego, że mieszkają ze mną już długo. Zapewniam Was, że wszystkie krasnale mają oczka i buzie. Ale aby się o tym przekonać, musicie zaprosić je do siebie i trochę z nimi pomieszkać. Wtedy upodobnią się do Was lub obdarowanych.

   

  Zobacz najnowsze modele krasnali z buziami